Trening ACT czy terapia ACT, co wybrać? Różnica między treningiem i coachingiem ACT (akceptacja i zaangażowanie) a terapią ACT leży głównie w celach i kontekstach, w jakich są stosowane. Oto krótki opis obu podejść:
Trening i coaching ACT:
- Cel: Coaching ACT koncentruje się na pomocy klientom w osiąganiu celów życiowych, poprawie jakości życia i zwiększeniu ogólnej efektywności w różnych obszarach życia, takich jak praca, związki czy rozwój osobisty.
- Kontekst: Często wykorzystywany w kontekście zawodowym i osobistym, coaching ACT pomaga klientowi identyfikować wartości życiowe, określać cele i rozwijać umiejętności radzenia sobie z trudnościami.
Terapia ACT:
- Cel: Terapia ACT jest bardziej zorientowana na rozwiązanie problemów emocjonalnych i psychologicznych. Jej głównym celem jest pomoc klientom w radzeniu sobie z trudnościami psychicznymi, takimi jak depresja, czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
- Kontekst: Zastosowanie terapii ACT obejmuje obszary zdrowia psychicznego. Pomaga klientowi zrozumieć i akceptować swoje myśli i uczucia, a jednocześnie zachęca do podejmowania działań zgodnych z jego wartościami życiowymi.
Obie te metody wykorzystują podobne narzędzia i techniki, takie jak praktyki związane z akceptacją, zaangażowaniem w działania zgodne z wartościami oraz świadomość myśli. Obie metody korzystają z heksafleksu ACT i dążą do rozwinięcia elastyczności psychologicznej u klienta.
Ostateczny wybór między coachingiem ACT a terapią ACT zależy od potrzeb i celów klienta oraz kontekstu, w jakim te metody są stosowane. Warto pamiętać, że terapia ACT powinna być prowadzona przez licencjonowanych psychoterapeutów, a więc osoby po czteroletnim kursie w wybranej modalności psychoterapii (nie wystarczą tu studia z psychologii), podczas gdy coaching ACT może być prowadzony przez trenerów, którzy niekoniecznie posiadają kwalifikacje terapeutyczne, ale również powinni przejść odpowiednie przeszkolenie np. z treningu umiejętności psychospołecznych oraz treningu ACT.
Trening ACT czy terapia ACT – podsumowanie
W pracy jednego i drugiego specjalisty pewne problemy będą się zazębiać i czasami nie da się postawić jasnej granicy pomiędzy jednym a drugim celem i kontekstem współpracy. Np. w trakcie kryzysu zawodowego czy życiowego może występować depresja, a praca z trenerem ACT ukierunkowana na odkrycie wartości i postawienie celów w kierunku dążenia do życia zgodnego z tymi wartościami, może znacznie zmniejszyć objawy depresji.
Twórcy ACT sugerują, że techniki actowe powinny być znane każdemu z nas, a w szczególności osobom mającym kontakt z wieloma ludźmi, jak np. taksówkarzom czy fryzjerom. Wszyscy powinniśmy nauczyć się defuzji poznawczej i powinniśmy przypominać sobie i innym o dążeniu do życia zgodnego z naszymi wartościami. Posiadając odpowiednie narzędzia, możemy pomóc innym.
No responses yet